Email: info@eduhouse.org   |   Tel: +90 533 236 46 98

İngiltere Yüksek Lisans

Buradasınız: Eduhouse » İngiltere Yüksek Lisansİngiltere Yüksek Lisansİngiltere’de yüksek lisans yapmak iş dünyası ve kariyer açısından büyük bir fırsattır. Bunun en temel sebebi İngiltere’nin dünyanın en önemli iş ve eğitim merkezlerinden biri olmasıdır. İngiltere’de yüksek lisans genellikle 1 sene sürmektedir. Bazı özel teknik ve mühendislik programları 2 sene olmaktadır.

 

İngiltere dünya üniversiteler sıralamasında Amerika’nın ardından dünyanın en yüksek puanlı okullarına sahiptir. 100 yıllardan beri gelen eğitim sistemi ve kültür gelecek dönemlere büyük bir kaynak bırakmıştır. Avrupa’nın en iyi okullarına sahip İngiltere’de özellikle ekonomi ve finans üzerine programlar çok özel sayılmaktadır.

 

Master programları 9 aylık akademik süre ve ardından takip eden yaklaşık 3 aylık tez hazırlama dönemleri ile 1 seneye tamamlanmaktadır. Yıllık ücretler ise 10000£’dan başlamaktadır. Eğitim sisteminde ise az sayıda öğrenci ile aktif eğitim hedeflenmektedir. Teorik yüksek lisans programlarının yanında araştırma üzerine dayanan yüksek lisans programlarıda bulunmaktadır. Bu programlarda genellikle öğrenciler bir akademik danışman liderliğinden 30000 – 40000 kelimeden oluşan bitirme tezleri yazmaktadırlar.

 

İngiltere’de diğer ülkelerde olduğu üzere devlet ve vakıf üniversiteleri gibi büyük bir fark yoktur. Çoğu tercih edilen üniversite devlete bağlıdır ve eğitim sistemi belli standartlara bağlı olarak sürekli denetlenmektedir.

 

Yüksek lisans kabul koşullarında en başında lisans alanında akademik başarı ve ingilizce yeterlilik aranmaktadır. TOEFL ve IELTS sınavlarından alınacak başarılı bir not bunu göstermek için gereklidir. TOEFL sınavında minimum 90 IELTS sınavında ise 6.0 puan öğrencilerin ihtiyaç duyduğu minimum puanlardır.

 

Master programlarına yeterliliği olmayan öğrenciler için Pre-Master adı altında hazırlık programları vardır. Bu programlarda yeterli olmayan akademik başarı oranını ya da ingilizce yeterlilik oranını arttırmak için bireyler üniversitelerden eğitim alabilirler. Kimi üniversitelerin hazır programı olmayıp anlaşmalı oldukları College’lar ile bu hizmeti sağlamaktadırlar.

 

İngiltere’de yüksek lisans için gereken temel koşullar:

 

• TOEFL, IELTS gibi İngilizce belirleme sınavlarından birinden yeterli seviyede İngilizce bilindiğine dair alınacak sonuç
• Mezun olunan üniversiteden alınan diploma ve transkript
• Referans mektupları
• Niyet mektubu
• Akademik ve profesyonel geçmişi gösteren CV
• Ekonomik yeterlilik

 

Bazı üniversiteler bu koşullardan sadece bazılarını isterken kimi üniversiteler ise bu koşullara ek olarak ekstra belgelerde istemektedirler. İngiltere içinde sahip olduğumuz geniş üniversite bağlantılarımız ile en iyi danışmanlık hizmetini alabilirsiniz.